Kayıtlar

2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Güle Güle Git

Resim
Gidiyorsun..

Işık ve gizem dolu bir geminin dalgalara eteklerini sürüyerek ağır ağır uzaklaşması gibi gidiyorsun. Oh olsun. Diyorken bir yanım,diğer yanım kederden yorulmuş gibi.
Oysa ne çok kırdın kalbimi.Ne çok 'bitsin artık' dedirttin. Nice geceler böldün uykumu nedensiz. Nice özlemleri tutuşturdun küllerinden haince. Ağladıkça ben, sen cadı kahkahaları attın keyifli.
Elinde kaderin silgisi hayatımdan isimler de sildin yine. Son gülüşleriyle hatırladığım çocuk kadınların, eski isimlerini eksilttin defterimden.

Ama yok,hakkını yiyemem.Arada insafa geldiğinde oldu. Çocuklarımla şarkılar söyleyip,gülüştüğüm zamanlar verdin. Sevdiklerimle paylaştığım sofralar kurdurdun cömertçe.

Uzak illerin,rüya sahillerine düşürdün yollarımı. Yaz gecelerinde yakamozdan köprüler kurup masal diyarlarına uğurladın beni.

Pırıltılı kalplerle yollarımı kesiştirdin. Ayrılık hediyesi gibi armağan ettin bana Sarp'ın kollarından nice güzel insanın dost sıcaklığını. Giderayak 'Beni bunlarla hatırla'. Dedin …

Hani Lösev'e Gitmiştik Ya..

Resim
Hani çocuklar için sevgi dolu paketler göndermiştiniz. İçlerinde atkı,bere,eldiven ve çokça sevgi olan. Hani geçen hafta sonunda sevgili Handan Hanım'a teslim etmiştik. Hani Sevda'nın (bilgeveannesi) bir arkadaşı 40 adet giysi göndermişti.
Kocaman bir kutu dolusu.
Hani Esra ilk ördüğü takımlarla etkinliğimize katılmıştı.
Şükranları hepiniz adına alıp böyle mutlu olmuştum işte..

Çağrıma, bir adımıma koşarak gelenlere, başkalarının da elinden tutup getirenlere, hatta sadece katılmayı gönlünden geçirenlere binlerce teşekkür ederim.
Sevgi ve dua ile.

Sarp'a Dair Güzellikler

Resim
Dün Pamuk Prens Sarp'ın ve Sevgili Ailesinin muhteşem günüydü. İyiliğin,sevginin ve duanın neredeyse elle tutulabilir hale geldiğine şahit oldu bir sürü güzel insan.
Ben küçücük standımda Sevgili Pino'nun ve Bengi'nin Sarp için tasarlayıp hazırladıkları takvimleri sattım. Alanlara her rakamın üzerini mutlulukla karalamalarını dileyerek teşekkür ettim. Dün benim için de, yürümeye çalıştığım yolda ne kadar çok insan olduğunu gördüğüm, bir çok pırıl pırıl genç yürekle tanıştığım bir gündü. Teşekkürler....Binlerce....

Lösev'e Gidiyoruz

Resim
Biz bugün LÖSEV çocuklarımız için hazırlanan atkı,ber ve eldivenleri teslim etmek üzee Lösev'e gidiyoruz.
Nazan,Esra,Bilge ve Annesi de benimle olacaklar. Biliyorum bir de sizin sevginiz eşlik edecek bize.
Görüşmek üzere dostlar. Dilerim sizi de güzel bir gün bekliyordur.

Dilek Listesi

Resim
Zaman geçiyor,listeler yenileniyor. Geçen yıl sonunda forumdaki arkadaşları yeni yıl dileklerimizi sıraladığımız bir köşeye davet etmiştim. Başına yazmışım bir de. Öyle sıradan sağlık,mutluluk dilekleri yok. Zaten birincisi olmadan bişey olmuyor,ikincisi ise göreceli. Dünya barışı falan da hikaye diye. Üstelik böyle bir liste hazırlamak hiç de kolay değilmiş demişim. ************* 2010 İçin; *** -Bu yaz Küçük Ev de daha uzun kalabileyim. (Olmadı,hatta daha kısa süre kaldım ama ardından Bodrum a gittim.) -Bir sürü misafirim gelsin,hepsi sevdiklerim olsun. (Evet,evet balkondan kapı eşiğine kadar yatak serdim,çok güldüm,çok eğlendim) -Artık Londra ya gidebileyim. (Bu gidişle kuzenlerin torunlarının düğününe,gümüş saplı bastonuma yaslanarak..) -Anneme,çocuklarıma daha çok vakit ayırabileyim. (Hah,bu oldu işte.Çekmece düzeni,dolap dipleriyle daha az ilgilendim geçen yıl. Koridorda adımlarıma eşlik eden tozları görmezden geldim, camları yağmurun ardından şöyle bir bezle siliverdim :) Haftasonları çocuklarla da…

Müze Geziyoruz-Mehmet Akif Ersoy Müze Evi

Resim
Ankara ya gelen misafirlerimi gezdirdiğim güzergahın ilk duraklarından biridir büyük şairin yaşadığı ve içinde İstiklal Marşımızın şiirini yazdığı ev.
Bugün M.Akif Ersoy un doğum günüymüş. Ruhu Şad Olsun.
Yıllar önce evi ilk kez gezdiğimde görevli bana , şairin bir sabah namazı sonrası marşın mısralarını duvara yazdığını, şimdi o duvarın Dil Tarih Coğrafya Fak. de bulunduğunu söylemişti.Malum Bugün Cumartesi;

Resim
Siz mırra fincanlarıma ve uzaklardan gelen özel tepsisine bakıp,
Serpil'in benim için boyadığı şiş kutusuna özenirken , Ben bugün Sheraton daki UNİCEF çadırını ziyaret edip ardından arkadaşlarımla tiyatroya gideyim diyorum.

'Oh...Ne alâ' Demeyin sakın. Çünkü sabah yataktan akarak kalktım. İşe gelip çalıştım ve akşam ateş içinde yatıp sayıkladığımı unuttum gitti :)

Eğer Ankara da Yaşıyorsanız

Resim
Ve eğer 26 Aralık Pazar günü Sarp için, kendiniz için iyi bir şeyler yapmak istiyorsanız;
Bekliyoruz efendim.

Sadece Oyuncak İstiyorum

Resim
Atöye Kedi'nin bu çağrısını duymamak mümkün mü? Ben uzun uzun anlatmayayım da sizi Yeşim'in güzel bloğuna yönlendireyim.
Bakmayın başlığın mütavaziliğine.
Belki siz de bir paketin içine sadece oyuncak değil ,
Defter,kitap,kalem..koyar,çocukların yüzünde kendi tebessümünüzü oluşturursunuz.

Not:Fotoğraf Lösev için düzenlediğimiz örgü oyuncak etkinliğinden.
Bellekde konuya uygun bu fotoğrafı bulabildiğimden,ya da eski gırgır okuyucularının malumu üzre yakında 'Muhlis Bey' olacağımdan ekledim buraya.
Baksanıza her satırda çıkar oldum karşınıza .

Çocuklarımız Üşüyormuş :(

Resim
Dün LÖSEV Halkla İlişkilerden Handan Hanım aradı beni. Çocukların hastane ve diğer birimler arasında gelip giderken,(biraz da ipek saçları şimdilik azaldığından) başlarının üşüdüğünü ,20 kadar çocuğumuza atkı-bere gerektiğini söyledi. Bu bilgi kendisine ulaşınca hemen beni aramış. Ben de 'tabii ki temin ederim,zevkle' dedim. Şimdi;10 kız-10 erkek çocuğumuz için bir mağazadan atkı-bere almak kolay.Bu mutluluğu sizlerle paylaşmamaksa bencillik diye düşünüyorum. Siz de elinizin sıcağı ilmeklerine işlemiş bir bere ya da atkıyla o küçük başlardan birini ısıtmak isterseniz bana yazın. Ben inşallah 25 Aralık da Lösev deyim.Sizin sevgilerinizi de götürmekten mutluluk duyarak.

Arkadaş

Resim
Okulun arka bahçesine sınır çızen yardan aşağıya çığlıklar atarak koşan iki kız çocuğunu hatırlarım.
Biri daha sarı,diğeri daha mavi iki küçük kızı.
Zamanla,iki evin iki kızı olmalarını hatırlarım sonra.
Ayrı düşülen vakitlerde,ayrı ailelerin bambaşka hikayelerine katılmalarımızı.
Sonra aynı şehirde 'kelebeğim' diye başlayan mektuplarını aldığımı hatırlarım. O nun hep cıvıltılı bir Çalıkuşu olduğunu.
Yıllar sonra sayıca çoğalmış olarak yine birlikte gezilen yerleri,
fırtınada sandal sefalarını,göl kenarında böğürtlen toplamaları. Çikolata sosundan kaytan bıyık yapan oğullarımızın muzip suratlarını.
Denizde gülmekten yüzemeyip boğuluyoruz sanılmaları. Yıldızların çatıya aktığı yaz gecelerinde sabahlamaları...
Tutulan dileklere gülmeleri...Hep gülmeleri.
O şarkı çaldığında telefonlara sarılmaları ,ille de birlikte dinlemeleri.
İncecik seslerle tahta sıradaki iki çocuğun
mezuniyet gününde içleri burkularak söylediği dizeleri bir kez daha birlikte söylemelerini hatırlarım.

''....Ortak…

Teşekkürlerle

Resim
MUŞ-Kızılağaç YBO nun öğrencileri gönderilenlerle çok mutlu olmuşlar. Benim paket hala yola çıkmadı ama ellerine geçenlerle onlar üretmeye başlamış bile. Tamam artık,iflah olmazlar :)

Hobi Odası

Resim
MUŞ-Kızılağaç Yatılı Bölge Okulu bünyesinde bir hobi odası oluşturmak için yardımlarımızı bekliyor. Sevgili Nagice geçen yaz kampta bir öğretmenle hanımla tanışmış . Mersiye Hanım aynı zamanda kız pansiyonunda md.yardımcısı. Sohbet sırasında okula bir hobi odası kazandırmak üzere bir fikir geliştirmişler. Şimdilerde Mersiye Hanım SİNGER den (bu reklamı hak ediyor firma) bir dikiş mak.ayarlamış. Nagihan forumumuzda duyurusunu yapmıştı; evdeki şiş,tığ,ip,kumaş,incik-boncuk yollayabileceğiniz ne varsa...Diye. Siz ki,bu satırları okuyorsunuz,bir bakın evdeki malzemelerinize. Toparlayın parça pinçik ne varsa. Hem dolaplar hafiflesin,hem içiniz. Mersiye Öğretmen gibilerde bilsinler yalnız olmadıklarını ;) Ben hazırladım bir kutu. İçine parça dantellerimi,ipler ve renkli şişler koydum. El işi dergilerimden de ilave ettim. Bir de mektup yazayım diyorum.Ne dersiniz? Adres Mersiye Ersoy Kızıkağaç Cumhuriyet Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Kızılağaç/MUŞ tel.0 436 225 49 09

Öyle Bir Geçer Zaman Ki

Resim
Kimlerin ellerinin sıcaklığı var üzerlerinde bilmiyorum.
Kimler dizildi işlemeli sininin etrafına?
Kömürlü ütü gezinirken beyefendinin pantolonu üzerinde hangi hanımın yanaklarını alladı?
Onu da bilmiyorum.
Sadece içimi ısıttıklarını biliyorum ben.
Kış günü buharı tüten bir bardak çay gibi.

Radyolu Günler

Resim
Bizim evdeki Siemens dı.
Ya sizdeki?

Ve, Dahası

Resim
Tam ortada duran var ya...
Hani babamın 60 yıllık sigara tabakasının önünde.
Hani hem çaydanlık,hem çinili,hem nazar boncuklu,hem laleli de ,
üstelik üzerindeTurkey yazan..
İşte o en son katılan sıraya.

St Petersburg şehrinin iki farklı kabartma amblemi var üzerinde bu dikiş yüksüğünün.

Al yanak Matruşka olan tahtadan elbette.

Porselenin üzerindeki Nefertiti (güzelden gelen) mi acaba?

Siyah mineli olan metal üzerine işlenmiş.
Hemen yanındaki güzelliğini sadeliğinden ve anılardan alana ise
paha biçilmez benim gönlümde.

Dikiş Yüksükleri

Resim
Yükte hafif,pahada hafif benim biriktirdiklerim. Rusya dan,Mısır dan ve aileden...Şimdilik. Dahası var.

Bu gece

Resim
Şipşirin bir hediye sevenden,
sapları kısa diye kıyamadıklarım,
patikleride olsun dediğim,
eskimeye yüz tutan saç tokam..
Sizler için arz-ı endam eylediler .

Aslında aklımda dikiş yüksüklerimin resmi geçidi vardı ya;
Fotoğraflarına baktım,beğenmedim.
Sonra bu küçük kareler gülümsedi dosyadan.
Bu sayfalarda yer alsınlar istedim.

Ahmad Tea ama ne tea?

Resim
Bitki çaylarını bir türlü çaydan sayamadım ben.
Bu yüzden hep ilaç içer gibi içtim.
Benim için çay halis Karadenizçayı,birazda bergamut aromalı olmalı.
Amma velakin taaa uzaklardan hediye gelen bu çayı biraz da süt ilavesi ile içince tadına bayıldım.
Bir de,Çalıkuşu ile çocukluğumuzda onun anneannesinden özenip uzun süre çayımızı sütlü içip,kuru üzümle tatlandırdığımızı hatırladım.

Cuma-ertesi

Resim
Bu cuma-ertesilerin adı;
hüzün-ertesi olsun.

Bu haftakini Sulu Han da geçirdik arkadaşımla.
Yeni yıl için cıvıl cıvıl aksesuarlar getirmiş çiçekçiler.
Ben tel askılı tahta kalplerden aldım,arkadaşım dantel kaplanan yumurtalardan.
Çaylarımızı yudumlarken paylaştık:
Bu sanaa,bu bana.
Bu sanaa,bu bana...Diye.Ben Bugün;

Resim
En çok sevdiğim yeleğimi giydim.


Eskiden;

Resim
Çocuk ellerimle işlemiştim.

24 Kasım

Resim
Oralarda bir yerdesin ve bana 'ağlama' diyorsun. Biliyorum. Günün Kutlu Olsun.

Küçük Ev

Resim
İda'nın eteklerinde,

yeşille içiçe,
maviye yakın,
hüzne uzak.
Günü başka,
gecesi başka güzel bir yerde.
Her daim konuklarla şenlenen,

gerçekten küçücük bir ev 'Küçük Ev' .