27 Mayıs 2023 Cumartesi

Flanör müsünüz?Flanör;

 W. Benjamin'in sosyoloji literatürüne soktuğu ve Fransız şair  C.Baudlaire'i örnek gösterdiği bir kavram. Flanör belli bir amacı,süresi ve rotası olmadan şehri gezer. Şehrin dehlizlerini merak eder. Şehre ait medeniyet ürünlerinin ışıltısı flanörü cezbeder. Hedonistik bir gezi tutkunudur. Flanör büyüyüp yetiştiği, tüm benliğiyle aidiyet hissettiği şehrin aşığıdır. Bu anlamıyla flanörlük başka coğrafyaları gezme, görme arzusuyla karıştırılmamalı. Flanör turist veya turist gibi değildir. Flanör hergün bir mekan keşfeder. Aynı mekana değişik zamanlarda gelerek ambiyansından zevk almaya çalışır. Kimsenin bilmediği, gitmeye korktuğu yerlere flanör korkusuzca girer çıkar...Çünkü tüm kent flanöründür adeta.

**********

Bu yazıyı tam bir yıl önce hazırlamışım. Oysa fotoğraf bugünden. Bir arkadaşımla bugün Kale civarındaydık. Onu hiç bilmedği Yahudi Mahallesine götürdüm. Yol üzerinde gerçek anlamı ile Bit Pazarına rastladık. Binbir çeşit duygu ile dolaştık derme çatma tezgahların aralarında. 

Sonra asırlık hanların, yanyana boncuk gibi dizilmiş minik atölyelerin içinde kaybolduk.

Ve evet, ben galiba bir "flanör"üm. Bu arada konunun kitabı da var kütüphanemde. Fotoğraf yüklemek bu denli zor gelmese ona da yer vericektim ama...  Neyse, velhasılı şehrin gizleri keşfetmek bir oyun gibi eğlenceli ve öğretici. Hele ki yanınızda kafa ve ruh dengi biri varsa. 


17 yorum:

 1. Bu tabiri duymamıştım. İlginçmiş, öğrenmiş oldum. İyi gezmeler. :)

  YanıtlaSil
 2. Asistan flanöre ihtiyacın var mı Tülinciğim 😍

  YanıtlaSil
 3. Fransızlarda eril dişil isimler, sıfatlar var. Flanör erkekler için kullanılıyor, kadınlar için flanöz. Sen ve ben iflah olmaz iki flanözüz sanırım. Yaşadığım yerin sokaklarını arşınlamayı, mekanlarında bir başıma takılmayı o kadar çok seviyorum ki. Sırf bu sebeple büyük bir şehirde yaşamayı çok istedim zaman zaman. :)

  YanıtlaSil
 4. eveey fransızlar pek sever bu sözcüğü, bizde sait faik sanırım böyle :)

  YanıtlaSil
 5. Blogunuz çok güzel.. Sizi kendi sayfama da beklerim https://lensfiyatlari.com.tr/ :) İyi günler dilerimm..

  YanıtlaSil
 6. Lauren Elkin'in Flanöz "Şehirde Yürüyen Kadınlar" ı okumanı öneririm. Harika bir kitaptır. (Bloğumda da yer vermiştim. )
  Falnörler / flanözler, bir nevi modern hayat seyyahları. Ben de bir yeri aylak aylak yürüyerek keşfetmeyi çok severim. Demek ki ben de bir flanözüm :)) Sevgiler, esenlikler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yazıyı o kitabı edindikten sonra yazmıştım ;)) Yaşasın flanözler ❤️

   Sil
 7. Merhabalar.
  Bu yazınız sayesinde Fransızca flanör kavramını öğrendim. Kadınlar için de flanöz. İlk yazınızı okumaya başladığım da konunun motorsuz hava aracı olan planöre bağlanacağını sanmıştım. Fransızcadan pek anlamam, ancak flanör ve planör kelime yapıları incelense aynı kök ve aynı anlamdan geliyor sanki.

  Kaleminize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.
  Sağlıcakla ve esen kalın.

  YanıtlaSil