8 Mart 2015 Pazar

Buna da Bayılacaksınız !
Yaralı Penguenlere Küçük Hırkalar Örerek Hayatta Kalmalarını Sağlayan 109 Yaşındaki İyi Kalpli Adam


Bu defa sizi Avustralya'da yaşayan ve zamanının büyük çoğunluğunu küçük ve yaralı penguenler için hırkalar örmekle geçiren yaşlı bir adam ile tanıştıracağım.
Onun adı Alfred Date, içinde her geçen gün büyüyen iyilik yapma aşkına asla karşı koyamayan ve bu aşk sayesinde yüzlerce yaralı penguene hayat olan bir adam.
2013 yılında gerçekleşen bir petrol sızıntısının ardından, Philip Adası'nda yaşayan penguenlerin hayatı tehlikeye girmişti. Oldukça nadir rastlanan ve yalnızca güney Avustralya/Yeni Zelanda civarında bulunan bu penguen türünden yalnızca 32 bin tane kaldığı ve hepsinin Philip Adası üzerinde yaşadığı yapılan araştırmalarla doğrulanmış durumda.
İşte yardım etmekten asla kaçmayan ve yüzlerce yaralı pengueni kurtaran Alfred'in hikayesi;109 yaşındaki Alfred, emeklilik günlerini huzurevinde geçiren iyi yürekli bir adam.

Onun oldukça deneyimli bir terzi olduğunu öğrenen iki hemşire, Alfred'den penguenler için hırka örmelerine yardım etmesini istemişler. Bu teklif Alfred'in reddedemeyeceği türdendi. Hemşireler tarafından tedarik edilen ağır yünü kullanarak, 80 yıllık tecrübesini penguenler için kullanmaya başlayan Alfred ortaya harika işler çıkarttı ve yüzlerce pengueni kurtardı.Dikiş ve örgü konusunda 'alaylı' olan yaşlı adam, bu mesleğe 1930'lu yıllarda küçük yeğenine bir bebek ceketi örerek başlamış. Alfred'in tam yedi çocuğu ve yirmi torunu bulunmakta. 2014 yılında The Daily Telegraph'da yayınlanan bir habere göre, Alfred 1912 yılında gerçekleşen Titanic'in batışını hatırlıyor ve 1914 yılında başlayan Birinci Dünya Savaşı'nı asla unutmuyor. 

Penguenler için hırka örme projesine dünyanın dört bir yanından destek gelmeye başladı
Yaşlı Alfred'in çabalarının duyulması çok sürmedi ve Phillip Adası Penguen Derneği, penguenleri kurtarma çabalarına ortak olarak bu konuda takınılması gereken tavrı çok açık bir şekilde ortaya koydu: 


"Bu bir moda tasarım projesi değildir. Amacımız yalnızca petrol sızıntısından dolayı zarar gören penguenlere yardım etmek. Çevreye yayılan petrol, hayvanların tüylerinin birbirine yapışmasına ve böylece soğuk suların bedenlerine kolayca girmesine neden oluyor. Böyle bir durumda küçük penguenler hasta oluyor ve hayatlarını kaybediyor."


Petrolden zarar görmüş penguenler derneğe geldiklerinde, her birine Alfred'in diktiği hırkalardan verildi ve böylece tüylerini yalayarak zehirli madde tüketmelerinin önüne geçilmiş oldu.

Phillip Adası Penguen Derneği'nin internet sitesine göre, el örgüsü hırkalar kullanılarak kazadan zarar gören penguenlerin %96'sı kurtarılabilmişti.

10 yorum:

 1. bu güneşli pazar gününde ve bu kadar üzgünken yüzümü gülümsetebilen yazıyı paylaştığın teşekkür ederim tülinim.
  ben helal olsun demek istiyorum Alfred'e.ne kadar güzel bir proje.yabancıların medeniyetine bu anlamda hayranım.biz değil hayvanlarımıza insanlarımıza kadınlarımıza,ve artık topraklarımıza bile sahip çıkamıyoruz:(

  YanıtlaSil
 2. Böyle şeyler o kadar çok hoşuma gidiyor ki.Keşke böyle insanların sayısı çok olsa :(

  YanıtlaSil
 3. son zamanlarda yuzumu gulumseten,,,yuregimi serinleten goruntuler oldu bunlar tulincim..canim
  tulincim,,,carsamba gunu kaybettigiiz dayimin kizi hamileydi,,,hatta dayimlar doguma gidiceklerddi,,cenazenin klktigi gun
  hayata bak....kul kurar ,,kader guler
  bir defa daha kendini gosterdi..
  ama kizi orduya gelin gitmisti..ve son gunleri oldugu halde 12 satlik yolculuktan sonra babaya vedaya gelmisti..
  ertesi gun bebegi almak zorunda kaldilar,,,sezeryanla
  ama bebegin kalbinde buyuk bir zorun varmis,,bu satlerde ameliyata alinicak,,,biz derken bebek onlara hayat vericek diye
  off,,,ben bunlari sana simdi niye anlattim bilmiyorum..opuyorum seni

  YanıtlaSil
 4. iyi bir kalp insan olmak için tek gereken...

  YanıtlaSil
 5. İyi ki hala iyi insanlar var, bütün zalimliklere, para hırslarına, bencilliklere rağmen. Alfred dedenin 109 yaşında yaptıkları inanılmaz ! Nasıl da renkli, modelli, şirin.
  Paylaştığın için sağ ol canım.
  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 6. Tülin hanımcım insana tebessüm ettiren bir resim bunu yapan ellere her zaman ihtiyaç vardır sevgiler

  YanıtlaSil
 7. bulut golgem,,,hersey yolundami?
  mart bitiyor..merak ettim tulincim..
  kendine iyi bak..opuyorum seni

  YanıtlaSil
 8. tülinim merhaba.iyimisin her şey yolunda mı merak ettim.arada bir ses ver.çok öpüyorum.

  YanıtlaSil
 9. Geldim,buraya dek okudum,öpüyor kaçıyorum...

  YanıtlaSil