27 Ocak 2020 Pazartesi

Mim- 2020 HedeflerimMim Bi Çay bloğundan geldi. 
Geleli de epey oldu ama ben bu hızımla bile son yılların rekoruna koşuyorum 
ve buna rağmen ancak cevaplıyorum.

Konu: 2020 Hedeflerim

* Yaş aldıkça hedeflerler değişiyor aslında.
Nasıl desem, insan kendini ve dünyayı daha gerçekçi gözlerle gördüğünden daha net, daha kendinize göre ama kesinlikle sizi mutlu edeceği garanti planlarınız oluyor. Daha rafine oluyorsunuz bir kere. Daha haddini hududunu bilen biri yapıyor hayat sizi. Bağdat dan dönmüş bir yığın hesap var zaten heybenizde. Bir o kadar da incinmişlik cebinizde.. Harcanan zamana yazık dediğiniz denemeler, yanılmalar da bonus olarak birikmiş. Şimdi hayatın size getirdiklerini özenle seçip,  bağrınıza basma vakti.* Neyi seviyorum?
Çocuklarımı elbette. O halde onların hayatlarını kolaylaştırma yolunda fırsatlarım olsun istiyorum yine. Çünkü artık onlar kanatlarını kocaman açıp uzaklara uçabilen kuşlar.
Onlar için yapabileceklerimiz yıllar geçtikçe azalıyor. Oysa bir şekilde hayatlarında kalmak istiyor insan. Onları mutlu ederken, mutlu olarak.


* Elbette diğer çocuklarım var.
Serebral Palsi hastası olanlar, Kelebek Çocuklar, Lösev de tedavi görenler, huzur evlerindeki yaşlılar. Yolumuzu gözleyen, gidemediğimizde merak edenler. Onlar için de biyolojik çocuklarıma hissettiklerim aynını duyuyorum desem inanın. İçimde hiç susmayan "daha başka neler yapabilirim?" diye sorup duran sese cevaplar bulabilmek, sonra bunları uygularken karşılaşacağım zorlukları hoplaya zıplaya kolayca aşmak.


Çünkü onlar birer melek.

* Tuhaf ama, artık daha çok kitap, konser, tiyatro, sergi falan değil de, daha çok yazmak istiyorum.

İtiraf edeyim bir o kadar da üşeniyorum. Bizim evde her yerden kağıtlar, çocukların çekmecelerin onlara yazdığım notlar, mektuplar çıkar. Onları defterlere geçireyim diyorum mesela.
Sonrasında okumak zevkli oluyor diye, bir arada olsunlar diye. Edebi  bir değer taşıdıkları yok bana göre. Sadece benim küçük ailem için bir şeyler ifade ediyor o kağıtlara yazılanlar. Hatta bugünlerde efemeralarımı, albümlerimi düzenliyorum. Çünkü ben fotoğrafları elimde tutabilmeyi seviyorum.
Bir gezi fotoğrafı ise yanına yolculuk biletimi yapıştırıyorum ya da  örneğin bir düğünde çekilmişse  altına davetiyeyi iliştiriyorum. Gittiğim düğün sayısı oldukça az olduğundan, kimin ne zaman evlendiğini unutmuyor, kutluyorum bazen. Çünkü bunları atamıyorum. Epey bir gerisinde kalmışlardı zamanın. Baksanıza hedefe kilitlenmişim haberim yok :)  Yazarken fark ettim.


* Çocuklarımın henüz elleri minicikken çizdikleri resimlerin bazılarını saklıyorum hala.

Bu yıl vakit bulursam onları kumaşlara aktarma planım var. Nasıl? Henüz bilmiyorum.
Alp'in bir robot çizimi var ki, retro tarzı evlere çok yakışır eminim. Korhan'ınkiler, genelde bacası tüten mutlu evler, oyun oynayan çocuklar... Belki kumaş boyası ile boyar, belki renk renk iplerle yastıklar işlerim. Belki de sonra onlara hediye ederim. Görünen o ki, bu yaz sonunda herkes kendi evinde olacak inşallah hayırlısı ile. Şu satırları okuduğu esnada içinden hedefe bak! diyen varsa, onlara  peşinen "I know what it is to be young" diye başlayan bir Orson Welles şarkısı ile cevap veriyorum  sevdiceklerim :)* Seyahat sevgim var ama onda da küçük hedefler, dinlendirici planlar yapıyorum.

Hemen hepsi yurt içi. Öyle üç beş günlük yurt dışı turlarla deli deli gezmek gelmiyor içimden.
Başka türlüsü de bana yük. O kadar imkanı kendim için harcarken üzülürüm çünkü ben.
Ama planını yaptığım, hostel konaklamalı bir yerler olur belki... Var mı benimle gelmek isteyen? Trenle Sofya desem  mi?* Bahar da Küçük Ev de olayım istiyorum yine.

Her yıl istiyorum ama olmuyor nedense. Evdeki başlıca eşyaları atıp bana özel bir hale getirdiğimden beri daha çok seviyorum orayı. Bakın, öğreniyorum hala hayatı kendime uyarlama işlerini.
Bunca zaman ben ona uydum artık köklü bir yer değiştirme zamanı geldi bence.Yazın gelip birkaç gün kalacaklar için düzenlenmiş küçücük evden çıkan eşyaları saysam inanamazsınız.
Bir de salonun bir duvarındaki alçıyı kazıma planım var. Altından tuğla çıksın ve öyle kalsın arzusundayım. Çıkmazsa vay halime! Artık evin içinde harç mı kararım, tez elden bir mala mı edinirim bilmiyorum. Yani hedefim evle uğraşmak.
(şimdiki aklım ve cesaretim olsa kesin marangozdum zaten )* Bu liste 2020 hedeflerimden çok aylık iş planına döndü :)

Bitireyim en iyisi. Hem anladınız siz beni. Anladınız değil mi?
Bitirmeden hepsi için hayırlısı ile ve inşallah diyeyim. Kimseyi mimleyemiyorum,
çünkü sanırım cevaplamayan kalmamıştır.
ve

Şuracığa sevgimi bırakıyorum. İsteyen istediği kadar alıp cebine atabilir.
Kapadım gözlerimi bakmıyorum ki   ;=)*********

Bu yazıda dikiş yüksüğü koleksiyonumdan, konuya uygun bulduğum yüksük fotoğraflarını alıp kullandım.
Burayı bilen ama diğer bloğumdan habersiz yeni keşfedenler var ve hepsi çok şeker yorumlar bırakıyorlar. Bundan cesaret alarak bazı fotoğraflara burada da yer verdim.
Yazıya da biraz tat katarlar  belki.https://tulinsthimbles.blogspot.com

8 yıldır yazdığım, 300 den fazla yazı paylaştığım, bana dünyanın dört bir yanında koleksiyoncu arkadaşlar kazandıran, paha biçilmez bir hazine sandığı gözümde. Geçen yıl biraz ihmal ettim bu küçük zevkimi.Sayıca 1000'e az kaldı, 2020 de en uçuk hedefim de bu olsun o zaman :)30 yorum:

 1. Ne güzel hedefleriniz var. Güzel ve sıra dışı. Çocukların çizdiği resimleri bir yerlere aktarma planı muhteşem. Yaptığınız zaman paylaşın lütfen. Anısı olanları elde tutmak güzel. Minimalist bir yaşam tarzını ben de yeni yeni benimsiyorum. Öyle her gördüğüm giysiyi almamayı başarıyorum artık:) Koleksiyonunuza tek kelimeyle bayıldım. Müthiş bir uğraş. Tüm uğraşlarınıza sağlıkla ve keyifle devam edebilmeniz ve her şeyin gönlünüzce olması dileklerimle, sevgiker Tülin Hanım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anladınız siz elbette. Tüm bunları bu zor zamanlarda, kah başkaları için umut olmanın önemi, kah küçük avuntu araçları olarak sundum okuyacak olanlara.
   Her şey iyi insanların güzel kalplerine göre olsun sevgili Zeugma. Sevgiler :)

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Yes, I love your country Francisco.
   Have a nice night.

   Sil
 3. Cevap verdiğinden dolayı teşekkür ederim.
  Hem hedeflerimizi hemde sizi biraz daha iyi öğrenmiş olduk . İnşallah o güzel hedefleriniz i gerçekleştireceğiniz bir yıl olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, ne demek. Davete icabet gerek değil mi?
   İnşallah hem bizler, hem ülkemiz, hem de dünyamız için güzel bir yıl olur.

   Sil
 4. Tüm dileklerin seni bulsun inşallah Tülinciğim...

  YanıtlaSil
 5. gönlünüzden geçen her şey olur umarım :) kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
 6. O kağıtlar, hatıralar bizim evde de çıkıyor her yerden:)
  Ne güzel hedefler bunlar, okurken gülümsedim. Her birini gerçekleştirmenin dileğiyle Tülin Hanım... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Gülümsediyseniz hedefe doğru yoldan ilerliyorum demektir :)

   Sil
 7. Çocukların çizimlerini yastık yapmak ne güzel bir hedef. Okurken bayıldım. Bi de dostlarınızın evlilik yıl dönümü kutlama inceliğinize hayran kaldım.

  YanıtlaSil
 8. Hedeflerinin hepsini gerçekleştirebilecek sağlık versin, ömür versin yaradan ve hep gül e mi? sevgiler güzel insan..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah canım. Hepimize sağlık, huzur ve ömür versin Yüce Allah. Gülmek herkesin hakkı.
   Kocaman sarılıyorum.

   Sil
 9. Ne güzel meşgaleler, ne güzel hedefler:) Her şey gönlünüze göre olsun.

  YanıtlaSil
 10. Ben de hayırlısı olsun,diyeyim o zaman.
  Sevgilerimle.❣️❣️❣️

  YanıtlaSil
 11. hıhım pikiii, sana bol seyahat ve yazmak diliyoruuuum :)

  YanıtlaSil
 12. Ne güzel hedefleriniz var ayrıca çizimler çok tatlı tüm hedefleriniz gerçekleşir umarım takibe aldım sizi teşekkürler

  YanıtlaSil
 13. Benim güzel yürekli melek adaşım,umarım planladığın tüm hedeflerin gerçekleşir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah hepimizin hayırlı istekleri olumlu karşılık bulur canım.
   Sevgiler.

   Sil
 14. Ne güzel yazmışsınız bir yaştan sonra zamanımız çok değerli ☺️

  YanıtlaSil